Historyczna ulica La Canebière

Ulica marihuany?

La Canebiere to ulica, którą swoją nazwę wzięła od prowansalskiej odmiany konopi indyjskich, jednak bynajmniej nie dlatego, że mieszkańcy tej ulicy palili dużo gandzi. Konopie w dawnych czasach służyły jako doskonałej jakości materiał do sporządzania lin przydatnych niezwykle na statkach. La Canebiere była i jest jedną z najważniejszych ulic Marsylii. Wiedzie ona od Starego Portu do malowniczego kościoła Saint-Vincent-de-Paul, którego dwie strzeliste i wysokie na 70 m wieże robią wrażenie na odwiedzających Marsylię turystach. Pierwotnie kościół wzniesiony w 1611 r. w stylu gotyckim, jednak został zniszczony, a obecny kościół powstał w 1868 r. Warto dodać, że parafia przez wiele lat była podupadająca a w latach 80 XX wieku myślano nad rozbiórką kościoła – dziś jest to jedna z najczęściej odwiedzanych parafii katolickich w Marsylii.

 

Wracając zaś do samej ulicy La Canebiere to należy dodać, że była ona często porównywana z paryskimi Champs Elysees, znajdowały się tutaj bowiem luksusowe sklepy i kawiarnie oraz restauracje serwujące wykwintne dania. Dziś ulica nieco podupadła i wycofało się z niej wiele luksusowych marek, nadal jednak stanowi prawdziwy raj dla wszystkich, którzy kochają zakupy.

Ulica La Canebiere w zasadzie dzieli Marsylię na dwie części: południową i północną. Dzielnice na północ zamieszkałe są w dużej mierze przez imigrantów, są biedniejsze i mają gorszą infrastrukturę, a część z nich uchodzi wręcz za niebezpieczne. Dzielnice na południe to bogata część Marsylii, to tutaj znajduje się opera, Prefektura oraz wiele zabytkowych pałaców i miejsc związanych z kulturą. W tej części znajdziecie Państwo także nasz hotel.